- Life As Mom - http://lifeasmom.com -

Grocery Geek Presents: Killer Catalina Deal at Albertsons

Posted By Jessica Fisher On October 15, 2009 @ 10:29 pm In Grocery Geek | 4 Comments

I normally don’t post too many “deals,” but this is a great one for my So Cal readers, good at Albertsons in California.

Buy $25 participating General Mills products, get $10 catalina (Limit 1 per customer) This means that you’re getting 40% back, so factor that into your final purchase cost. I don’t think I’ve ever seen flour coupons, so I’d hop on this one.

2/$4 (after catalina, these would be $1.20 each, if you bought exactly $25 worth)
GM Cereals (MultiGrain Cheerios, Cheerios, CinnaToast Crunch, FiberOne Original, Whole Grain Total, Golden Grahams, Kix) – $1/2 coupons here [4] = $.70/box
Fiber One toaster pastry
BC Muffin Mix – coupons here [5]
GM Flour – $.50 coupons here [6] = $.70/bag
Progresso broth – $.50 coupons here [5] = $.70/box
Green Giant Valley Fresh Steamers
GG boxed vegetables - $.50/2 coupons here [5] = $.95/box

2/$5 (after catalina, these would be $1.50 each, if you bought exactly $25 worth)
GM granola bars, select – $.40 coupons here [5] = $1.10/box
Pillsbury refrig cookie dough
Pillsbury ready to bake cookie dough or pie crust – $1/2 coupons here [5] = $1/package (cookies) OR – $.50/2 = $1.25/package (pie crust)
Yoplait Kids or GoGurt – $.80/2 coupons here [5] = $1.10 each
Yo Plus – $1 coupons here [5] = $.50/package
Yoplait Fiber One – $1 coupons here [5] = $.50/package

3/$5 (after catalina, these would be $1 each, if you bought exactly $25 worth)
BC Warm Delights – $.50 coupons here [5] = $1
BC Cookie Mix – $.40 coupons here [5] = $.60
Progresso Soup – $1.10/3 coupons here [5] = $.63/can if you buy 3
Chex Mix – $.50 coupons here [5] = $.50
Cheerios snack mix
Gardetto’s
Bugles
Pillsbury Grands! Biscuits, Crescent Rolls, or Grands!Cinnamon Rolls – various coupons here [5] = $.85-.75 each

If you’ve found another coupon link, please let me know. You should be able to stock up on quite a few items. Just do some math to find out what combination works best for you. If you’ve done this deal in Southern California, please share your experience with us.


Article printed from Life As Mom: http://lifeasmom.com

URL to article: http://lifeasmom.com/2009/10/grocery-geek-presents-killer-catalina.html

URLs in this post:

[1] RSS feed: http://feeds.feedburner.com/lifeasmom/oGdA

[2] free updates via email: http://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=lifeasmom/oGdA

[3] my free seasonal newsletter: http://eepurl.com/q47Vb

[4] here: http://print.coupons.com/couponweb/index.aspx?pid=13903&nid=10&zid=xh20&cid=0&bid=1018040001

[5] here: http://print.coupons.com/couponweb/Offers.aspx?pid=13903&nid=10&zid=xh20

[6] here: http://www.eatbetteramerica.com/coupons/

Copyright © 2011 Life As Mom. All rights reserved.