Grocery Geek Presents: The Bakery Cart Was Full!

It had been a harried morning. We were late getting out the door. FishChick2 din’t want to buckle up. Kids were crabby; FishMama was very crabby. And to top it off, we were probably gonna miss all the clearance bread at the store.

But, no, the Lord shined His face down on us. Despite all our crabbiness, the bakery cart was filled to the brim with bread being marked down. The children and I all sang the Hallelujah Chorus.

Yes, that may seem weird to you. But, I love the bakery cart.

A local health foods store marks down bread a few days before its sale-by date, usually $0.99 a loaf. This is a great deal, especially as we go through a lot of bread. This particular bread is locally baked and generally without lots of fillers. The cracked wheat I picked up was full of real ingredients. While it may not be as good as homemade, it’s pretty close.

We love good sandwich bread and since we’ve moved to packing lunches every night, good sandwich bread is a must have. On shopping day, the kids and I filled the cart with deli marble, cracked wheat, San Francisco Sourdough, Ciabatta, and Cracked Wheat Sourdough. Yeah!

Each loaf was $1 to $1.50 per loaf. Love that! We bought fourteen loaves. Yes, yes, we did. Most of them are sitting in my deep freeze, waiting to be made into sandwiches over the next month or two.

We also picked up beef and produce on sale. Our grand total was $51 and some change for all this!

Nab any good deals in your neck of the woods?

Would you rather subscribe by RSS?
Read Newer Post
Read Older Post

Comments

  1. Does getting 27 boxes of organic cereal, for 1.75 each, count?? If so, I did!!! :) I even did a post on this a few days ago. :)

  2. Holy cow! You can go through three watermelons before they get mushy?

    I have 4 kids, but one watermelon at a time is about all we can handle. lol

  3. I’m with you on the love of the bakery markdown rack! LOL

  4. Wow, wish I had a clearance bakery rack like that! No such thing at any of the local health food stores… and at the regular store, their yucky bakery bread doesn’t get marked down anywhere near $1 – more like $3 for over-baked bread full of terrible ingredients. So I make my own. After reading your blog, I’m beginning to think my area (Columbia, MD) is more expensive than CA!

    • @Anne,

      come shopping with me at Harris Teeter. They have incredible deals there with their mark downs, usually late on Sunday or Monday.

      • @Judy, I have only once seen bakery markdowns at my HT. Great produce and meat markdowns, though!

      • @Judy, Hmmm, I don’t remember ever seeing markdowns at Mom’s, and funny that you mention it, I was just there today:) I must be looking in the wrong places!!!!! I’ve never been to that bakery in Savage Mill (which is kind of out of the way where we live now in Columbia), but if you find out what they do with their bread, let me know:) I’m actually totally OK with making all our bread, but I’m not opposed to buying it if it’s cheap and healthy.

  5. Awesome deals!!!

  6. Yesterday I was begging DH to find some old cinnamon rolls at the bakery so I could make some baked French bread casserole for breakfast. All he could find was cheap white bread :( This is at the not-so-great store closest to our house.

  7. Love it! Last evening i found bags of 14 mixed bagels marked down to at $3 at my local Kroger. Each Bagel is priced at 59 cents. That was a great deal for me! Love these bread markdowns!

  8. april driggers says:

    You know, I didn’t realize you could freeze bread and it still be…you know…. edible other than to put in things or make croutons. Is there a secret to keeping it fresh enough to eat sandwiches? I like my bread SOFT. I will have to hit Sprouts around here. Never noticed clearance like that.

    • Jessica Fisher says:

      We’ve never had a huge problem unless it is frozen too long. Double bagging helps. We go through it pretty fast, though.

  9. AllieZirkle says:

    I had to take back raspberries this am to Sprouts as they were MOLDY! I was so sad! But Sprouts rocks – they had me exchange the goods with the produce clerk and off I went.

    I’m happy with the deals this month- $0.97 raspberries, $1.00/lb strawberries, $0.33/lb apples & pears & onions (finally!!!!). I’m looking forward to fall squashes to make baby food $0.88/lb this week. This rocks as I found a uber easy way to make baby food with squash. Yum!

Trackbacks

  1. [...] matter that it’s the farther store; at one time I was willing to make the treck for their clearance bread. But, a few too many bad apples convinced me it really wasn’t worth great prices on day old [...]

Thanks so much for participating in this conversation about "a mom's life."

This is a place where moms can be themselves. Remember that each mother's path looks a little different. Please keep your comments respectful and kind. Reasonable minds will disagree in a nice way.

So let's talk about it, using "our big girl words."

Share Your Thoughts

*