- Life As Mom - http://lifeasmom.com -

Making Affordable Homemade Ice Cream (Ultimate Recipe Swap: Dessert)

Posted By Jessica Fisher On April 25, 2012 @ 7:44 pm In Desserts,Recipes,URS | 65 Comments

Believe it or not, homemade ice cream not only tastes better than store bought, but the cost analysis is comparable. Imagine all the custom-made concoctions you can enjoy this summer!

I’ve always loved the flavor and fun of homemade ice cream. It tastes so much better than store bought. And there is such excitement when an ice cream machine starts churning. The air just bursts with anticipation!

When I was a kid, we would go to backyard BBQs where the hosts would handcrank the ice cream for what seemed like hours. Later, electronic machines took over for the cranks, but you still needed to remember to buy the salt and ice. Nowadays a gel-filled canister takes the place of the ice and salt. Soft serve in a matter of minutes.

Recently, I took the plunge of buying an ice cream maker. One of those fancy-store-the-canister-in-the-freezer kind. Yeah, I know, I’m a sucker for small kitchen appliances.

I had priced out ice cream at the store a few days prior and was amazed at how small the packages had become and how high the prices, even on sale. Not to mention the unpronounceable ingredients!

Since we tend to give our appliances a good run for their money, I knew we could make it work for us in that way. A quick search showed me that Costco’s price was pretty fab for the model in question [3]. It’s not the newest model, but it’s $32.99 right now at Costco. More on the machine once I’ve used it enough to report effectively. (Head’s up! If you make a purchase through that Amazon link there, I do receive a small percentage of the sale.)

But aren’t the ingredients expensive?

Currently, I can buy half-gallons of organic cream at Costco for $6.79, or $0.85/cup. Milk is around $2.55/gallon, or $0.15/cup. Evaporated sugar cane juice, the sweetener I’m now using is $0.80/cup.

I used the recipe from the ice cream maker as follows:

$0.15 – 1 cup hormone-free milk

$1.70 – 2 cups organic cream

$0.60 – 3/4 cup organic evaporated sugar cane juice

$2.45 – Total cost of 1 1/2 quarts of homemade, almost organic ice cream 

Healthier and Cheaper?

Clearly, the ingredients I used were almost as good as it gets. And the price comparison?

In my neck of the woods, ice cream no longer comes in half-gallons. It’s so weird. In fact, one of our preferred brands sells them in 1 1/2 quart tubs. And honestly, I pay a lot more than $2.45 for those tubs, even on sale. Last week their “sale” price was $3.99.

So, the verdict is that homemade ice cream can be more economical and healthier than store-bought. I never thought I would see the day where it was cheaper to make our own.

You can bet that we’ll be making more homemade ice cream, sorbets, sherbets, and frozen yogurt this summer!

Ultimate Recipe Swap

URS Guidelines

Remember: Each week at Ultimate Recipe Swap, there is a posted theme. You are welcome to share any recipe that fits the theme and contains a link back to Life as MOM. If you’re curious about the upcoming themes, I have a calendar here. [4] This week’s theme is Dessert.

If you have a recipe that fits the theme, please link it. However, things like Beef Strogonaff will be deleted from Chicken week because it doesn’t contain chicken. Please keep this meme as helpful to others as we can.

And don’t make me the bad guy! ;)

What’s your favorite dessert recipe?




Article printed from Life As Mom: http://lifeasmom.com

URL to article: http://lifeasmom.com/2012/04/making-affordable-homemade-ice-cream-ultimate-recipe-swap-dessert.html

URLs in this post:

[1] RSS feed: http://feeds.feedburner.com/lifeasmom/oGdA

[2] free updates via email: http://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=lifeasmom/oGdA

[3] the model in question: http://www.amazon.com/gp/product/B00000JGRT/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&tag=oflwtf-20&linkCode=as2&camp=1789&creative=390957&creativeASIN=B00000JGRT

[4] have a calendar here.: http://lifeasmom.com/features/ultimate-recipe-swap

Copyright © 2011 Life As Mom. All rights reserved.