Grocery Geek Presents: Let Your Little Brother Do It

We are a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for us to earn fees by linking to Amazon.com and affiliated sites. We participate in other affiliate programs as well. For more details, please see our disclosure policy.


So you know, my brother moved in with us while he finishes his last semester at college. And since he has late night classes. And since he asks me if I need anything while he’s out. And since I usually do. I sent him to school with a stack of coupons.

Yes, yes, I did.

He came home a believer. Four boxes of Kashi cost less than the one loaf of bread he bought for himself at Albertsons. And the Vons deals? Less than $25 for several bags of groceries. And that included the expensive Chinese food ingredients that we bought just ’cause we like them. He’s ready to shop for me every week. Ladies, he’s going to make one heck of a husband!

Here are the deals to write home about:
Kashi cereal and bars: $.50/box
Mission chips: $1
Instant Oatmeal: $1.12/box
IBC Rootbeer: $2/6 pk. {It’s a weekend treat}
Tuna: $.88/can
Saltines: $1.29/box

Lest you think this is all we ate this week, rest assured that the freezer is so full I can’t get anything more in it. And we made some other quick trips for milk, lettuce, and other produce. But, beats me if I know where the picture or the receipts are. So, believe me when I say we’re eating well and getting fat and happy.

Especially now that I have a personal shopper!

What great deals did you nab this week?

About Jessica Fisher

I believe you can get great meals on the table -- and still keep that pretty smile on your face.

gce-sidebar-subscribe
Read Newer Post
Read Older Post

Comments

  1. WTG, little brother!

  2. Wow, I'm so bummed right now to be an only child! 🙂 What a great brother to have!

    I'm really enjoying the General Mills catalina deal going on out here on the east coast. (Maybe elsewhere?) This week I scored 11 boxes of frozen Green Giant vegetables, 5 boxes of Totinos pizza rolls, a Betty Crocker Warm Delight brownie, 10 lbs of flour and some Fiber One toaster pastries for $5! Plus I still have $6 in catalinas to keep rolling. 🙂 And lots of snacky foods for football season. 🙂 Hurrah!

Thanks so much for participating in this conversation about "a mom's life."

This is a place where moms can be themselves. Remember that each mother's path looks a little different. Please keep your comments respectful and kind. Reasonable minds will disagree in a nice way.

So let's talk about it, using "our big girl words."

Share Your Thoughts

*